Tłumacz hiszpańskiego

15 sławnych poliglotów i ich najlepsze sposoby na naukę języka

tlumaczeniahiszpanski.pl

Wszyscy superbohaterowie mają swoje historie. Był pająk, który ugryzł Petera Parkera. Zniszczenie ojczystej planety Supermana - Kryptonu. Bogowie, którzy obdarzyli Wonder Woman jej nieziemskimi mocami.

Ale są wśród nas ludzie, którzy mają niemal nadludzkie zdolności językowe. Ludzie ci są znani jako poligloci.

Ci genialni multilingwiści mają swoje własne historie pochodzenia - historie, które wynikają z wrodzonej ciekawości. W pewnym momencie ich życia ukąsił ich przysłowiowy pająk: naturalna miłość do języków sprawiła, że zapragnęli uczyć się więcej.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych wpływowych poliglotach i o tym, jak każdy uczący się języków obcych może skorzystać z ich rad, metod i motywujących historii.

Co to jest poliglota?

Poliglota to ktoś, kto żywi głęboką miłość do języków obcych i jest w stanie mówić, używać i rozumieć kilka z nich. Termin "poliglota" jest często używany w odniesieniu do osób, które znają więcej niż trzy języki. Jeśli znasz dwa języki, jesteś dwujęzyczny, jeśli znasz trzy - trójjęzyczny. Jeśli znasz więcej języków, możesz zostać uznany za poliglotę. Poligloci to z pewnością rzadcy i interesujący ludzie: tylko około 3% całej światowej populacji zna cztery lub więcej języków.

Nawet jeśli chcesz tylko nauczyć się angielskiego online lub poznać kilka słów w innym języku, pomocne mogą okazać się rady osób, które robiły to wielokrotnie. Zamierzamy dowiedzieć się więcej o niektórych z najsłynniejszych poliglotów na świecie i ich motywacyjnym spojrzeniu na naukę języków obcych.

15 wpływowych poliglotów

Każdy z wymienionych poniżej sławnych poliglotów jest znany wśród swoich rówieśników jako ekspert w dziedzinie nauki języków obcych. Ich rady dodadzą Ci odwagi - niezależnie od tego, czy uczysz się drugiego, trzeciego, czy ósmego języka.

Richard Simcott

Znane języki: angielski (ojczysty), francuski, hiszpański, walijski, niemiecki, macedoński, szwedzki, włoski, serbski, bośniacki, chorwacki, portugalski, czeski, kataloński, rosyjski, holenderski, rumuński, albański.

Richard Simcott jest znany nie tylko jako poliglota... ale jako hiperpoliglota! Richard jest najbardziej znany z niewiarygodnej liczby języków, które zna.

Wydawnictwo Harper Collins określiło go kiedyś mianem "jednego z najbardziej wielojęzycznych mieszkańców Wielkiej Brytanii". Zna 16 języków płynniei uczył się ponad 50 języków w pewnym momencie swojego życia. Richard jest znany z tego, że potrafi uczyć się języków w bardzo krótkim czasie, a egzaminy C1 Fluency zdał po trzech miesiącach nauki, co czyni go inspiracją dla wszystkich uczących się języków.

Jego rada dla uczących się języka: "Myślę, że ludzie mogą dać się ponieść zakupowi zbyt wielu rzeczy. Ja radziłbym pójść do księgarni lub biblioteki i przejrzeć kilka kursów, a następnie wybrać ten, z którym najbardziej się identyfikujesz, który najbardziej Cię interesuje. Zwróć uwagę na jakość dialogów i tekstów. Czy są to rzeczy, które mogą Cię zainteresować? Czy są to rzeczy, które według Ciebie pomogą Ci utrzymać motywację do nauki języka? Czy są one odpowiednie dla Twojego poziomu?".

Lýdia Machová

Języki, którymi się posługuje: Słowacki (ojczysty), angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, polski, esperanto, rosyjski, suahili.

Jeśli uczysz się języków obcych, być może widziałeś już wykład Lýdii TED Talk na stronie . Tajemnice nauki nowego językaktóry obejrzało prawie 6 milionów osób.

Wykorzystując swoje doświadczenie w nauce języków obcych, Lýdia wspiera ludzi w osiąganiu płynności, pomagając im skupić się na przyjemnych metodach, które są dla nich skuteczne. Lýdia jest również szanowana za stworzenie i prowadzenie corocznego spotkania poliglotów Polyglot Gathering.

Jej rada dotycząca nauki języka: "Osobiście uważam, że jeśli mam jakiś talent do języków, to pomaga mi on może o 15% bardziej niż innym ludziom, którzy nie mają talentu. Oznacza to, że muszę pracować tylko o 15% mniej niż ci, którzy nie mają talentu. A to przecież nie jest zbyt wiele, prawda?".

Steve Kaufmann

Znajomość języków: angielski (ojczysty), rosyjski, japoński, koreański, rumuński, szwedzki, portugalski, francuski, hiszpański, niemiecki, grecki, czeski, słowacki, polski, chiński mandaryński, kantoński, czeski, ukraiński, włoski, turecki, perski.

Steve Kaufmann jest poważną inspiracją dla wszystkich, którzy mają problemy z motywacją do nauki języków obcych: w wieku 75 lat nadal uczy się języków!

Steve potrafi porozumiewać się w dwudziestu językach i jest YouTuberem, a także założycielem Lingq.comktóra umożliwia naukę języków obcych za pomocą atrakcyjnych treści. W przeszłości Steve mówił, że nie był zbyt dobry w nauce języków ze względu na sztywne metody nauczania stosowane w szkołach, co skłoniło go do przyłączenia się do klubu poliglotów i opracowania własnych metod.

Jego rada dla uczących się języków: "Ktoś, kto nie lubi uczyć się języka, ale mimo to chce się go nauczyć, tak naprawdę nie chce się go nauczyć".

Luca Lampariello

Znajomość języków: włoski (ojczysty), angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, szwedzki, rosyjski, holenderski, polski, portugalski, japoński, chiński mandaryński.

Luca jest uznanym ekspertem w dziedzinie nauki języków obcych, który poświęcił większość swojego życia nauce języków i wspieraniu innych w dążeniu do biegłości językowej. W wieku 35 lat Lucas zdołał nauczyć się 11 języków obcych.

Oprócz tego, że jest niesamowitym uczniem języków obcych, Luca stosuje również rzadkie, ale interesujące podejście do nauki, polegające na dwukierunkowym tłumaczeniu, a także dzieli się swoimi radami dotyczącymi opanowania akcentów na swoim blogu i kanale kanale YouTube.

Jego rady dotyczące nauki języka: "Języków nie da się nauczyć, można się ich tylko nauczyć".

Lindie Botes

Języki, którymi włada: Afrikaans (ojczysty), angielski (ojczysty), francuski, koreański, japoński, mandaryński, wietnamski, malajski, arabski i węgierski.

Lindie Botes jest projektantką UI/UX i poliglotką, która na YouTubie porusza tematy związane z produktywnością, nawykami i sposobem myślenia niezbędnym do tego, by świetnie uczyć się języków obcych.

Lindie dokumentuje swoją podróż do nauki języków obcych na jej stronie internetowej i kanale YouTubegdzie ujawnia wskazówki i metody inspirujące innych członków społeczności uczącej się języków obcych. Dzieli się wiadomościami, dzięki którym ludzie mogą czerpać radość z nauki języków i używać ich jako sposobu na wzrost pewności siebie, nie bać się błędów i cieszyć się wzbogaconym życiem.

Jej rady dotyczące nauki języków obcych: "Aby się nagrodzić i utrzymać motywację, zapisuj swoje postępy. Pomoże ci to, gdy poczujesz, że nic ci nie wychodzi".

Olly Richards

Znajomość języków: Angielski (ojczysty), francuski, hiszpański, portugalski, japoński, tajski, arabski, kantoński, włoski.

Olly Richards jest twórcą popularnej strony internetowej iwillteachyoualanguage.com oraz podcastu o tej samej nazwie. Jest również twórcą metody StoryLearning, która doprowadziła go do napisania książek z krótkimi opowiadaniami w wielu językach, aby pomóc uczniom w naturalny sposób rozwijać gramatykę i słownictwo.

Zagłębiając się w jego stronę internetową, dowiesz się, w jaki sposób języki pomogły Olly'emu odkrywać świat i żyć pełnią życia. W naszym wywiadzie z Ollympodał nam kilka wskazówek, których użył, aby szybko nauczyć się włoskiego, kładąc duży nacisk na wprowadzanie wiedzy poprzez opowiadania i codzienne rozmowy z korepetytorem.

Jego rada dotycząca nauki języka: "Możesz bardzo szybko dojść do punktu, w którym będziesz mógł naprawdę używać języka (...), a od tego momentu to jedna długa podróż z iteracjami".

Benny Lewis

Znajomość języków: angielski (ojczysty), hiszpański, niemiecki, francuski, włoski, portugalski, esperanto, chiński mandaryński, amerykański język migowy, holenderski i irlandzki.

Benny Lewis jest znany w sieci jako lubiany internetowy "haker językowy" i prowadzi popularną stronę internetową fluentin3months.com.

Benny jest znany z tego, że sprawia, iż nauka nowego języka staje się zabawą. Na jego stronie internetowej można wziąć udział w różnych kursach, które zachęcają do nauki języka. Benny podkreśla również swoje osobiste doświadczenia w swoich wpisach na blogu oraz w bestsellerowej książce. Jego podejście do uczenia się języków obcych polega na stosowaniu hacków i metod, dzięki którym szybko zaczniesz mówić.

Jego rada dotycząca nauki języka: "Nie znasz języka, żyjesz nim. Nie uczysz się języka, przyzwyczajasz się do niego".

John Fotheringham

Znane języki: angielski (ojczysty), japoński, chiński mandaryński, francuski, hiszpański.

John Fotheringham jest znany w świecie nauki języków obcych jako twórca strony languagemastery.com oraz podcastu Language Mastery Show, w którym przeprowadza wywiady z najlepszymi uczniami języków obcych na świecie.

John Fotheringham jest z wykształcenia lingwistą, którego prawdziwą pasją jest nauka języków obcych i wszystkie lekcje życia, które można odkryć w trakcie tego procesu. John stwierdził kiedyś, że nauczy się języka każdego kraju, który postanowi odwiedzić. Podczas naszego wywiadu z Johnempodzielił się z nami nawykami i metodami nauki języków obcych, które zebrał podczas setek rozmów ze znanymi poliglotami.

Jego rada dotycząca nauki języka: "Próba nauczenia się języka w tradycyjny, akademicki sposób jest jak próba nauczenia się gry w piłkę nożną z książki, zamiast po prostu wyjść na boisko".

Kerstin Cable

Znajomość języków: Niemiecki (ojczysty), angielski, francuski, włoski, łaciński, rosyjski, hiszpański i walijski.

Kerstin Cable jest trenerem językowym, pisarką i korepetytorką. Jest twórczynią programu Fluent Show i współtwórczynią podcastu Women in Language online.

Kerstin Cable występowała na wielu renomowanych imprezach i w wielu instytucjach, w tym na Polyglot Gathering, Polyglot Conference i Langfest. Kerstin stwierdziła, że jej zdaniem nauka języka nie powinna być przeznaczona tylko dla osób super inteligentnych, bogatych, młodych lub uprzywilejowanych.

Jej rada dla uczących się języka: "Gdybym miała stawiać sobie wysokie wymagania, które, jak widzę, starają się osiągnąć niektóre osoby uczące się języków, nigdy bym nie zdała [kursu przygotowującego do roli "wielojęzycznej sekretarki"]. Zamiast tego nauczyłem się, jak przyjąć pozytywne podejście".

Gabriel Wyner

Znajomość języków: angielski (ojczysty), niemiecki, francuski, rosyjski, włoski, węgierski, japoński.

Gabriel Wyner jest autorem bestsellerowej książki "Fluent Forever", w której pisze o swoich doświadczeniach w nauce języka francuskiego w zaledwie trzy miesiące oraz o tym, co uczący się języka mogą wynieść z jego techniki samodzielnej nauki i utrwalania języka.

Od czasu napisania książki wykorzystuje to systematyczne podejście do nauczania języków obcych, korzystając z aplikacji Fluent Forever. Gabriel wykorzystał podejście Fluent Forever, by pomóc uczącym się języków obcych przyswoić sobie ich podstawy w ciągu około czternastu tygodni.

Jego rady dotyczące nauki języka: "Nasza zdolność do pamięci wzrokowej jest niezwykła; musimy tylko nauczyć się ją wykorzystywać".

Ikenna

Znajomość języków: Angielski (ojczysty), japoński, rosyjski, chiński, holenderski, francuski, hiszpański.

Ikenna to irlandzko-nigeryjsko-amerykański trener językowy i poliglota YouTuber zdobywający coraz większą popularność. Jest znany z szokowania ludzi w sieci swoimi wielojęzycznymi umiejętnościami.

Możemy podziękować Ikennie za motywowanie młodych ludzi zainteresowanych językami dzięki jego pełnym pasji, zabawnym i pouczającym filmom na YouTube na temat nauki języków. Swoje doświadczenia i metodę Fluency Made Easy (FME) udokumentował również w e-booku o tej samej nazwie.

Jego rady dotyczące nauki języków obcych: "Moja filozofia jest taka, że nauka języka musi być tak zabawna, jak to tylko możliwe, aby była tak efektywna, jak to tylko możliwe".

Lindsay Williams

Znane języki: angielski (ojczysty), hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, portugalski, esperanto, japoński, indonezyjski, holenderski, mandaryński i koreański.

Lindsay Williams jest twórczynią strony lindsaydoeslanguages.comznanej strony internetowej z poradami i zasobami językowymi, a także współtwórczynią wydarzenia online Women in Language.

Lindsay poświęca swój czas na inspirowanie niezależnych uczniów języków obcych i nauczycieli online, prowadząc kursy na temat tego, jak sprawić, by postępy w nauce języka były trwałe. Jej podcast Language Stories prezentuje języki i kulturę z całego świata.

Jej rady dotyczące nauki języka: "Podstawową zasadą jest to, że nauka języka nie przebiega w linii prostej w górę. Zamiast tego składa się z faz stałego wzrostu (przez większość czasu uczymy się języka) i szybkich przyrostów."

Michel Thomas

Znane języki: Podobno opanował 10 języków, w tym na pewno polski (ojczysty), angielski, francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, jidysz.

Michel Thomas był jednym z najbardziej znanych nauczycieli języków obcych w historii, a jego metoda nauczania i nagrania są do dziś szeroko stosowane, aby ułatwić wielu osobom naukę języków obcych.

Michel był osobą bardzo skrytą i choć znał wiele języków, nie było wiadomo dokładnie, ile. Po przeżyciu uwięzienia w kilku nazistowskich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie opracował własny system nauki języków obcych. Michel Thomas zmarł w styczniu 2005 r., ale jego system i materiały są nadal popularne wśród osób uczących się dorywczo i w szkołach językowych.

Jego rady dotyczące nauki języka: "Jeśli wiesz, jak posługiwać się czasownikami, wiesz, jak posługiwać się językiem. Wszystko inne to tylko słownictwo".

Moses "Laoshu" McCormick

Znane języki: Twierdzi, że zna około 40-50 języków, w tym angielski (ojczysty), mandaryński, kantoński, japoński, hiszpański, niemiecki, portugalski, wietnamski, somalijski, rosyjski, polski, szwedzki, arabski.

Moses McCormick to legenda YouTube, który nagrywał swoje interakcje z prawdziwego życia w wielu różnych językach. Na jego filmach możemy zobaczyć, jak siła języka dotyka ludzi w znaczący sposób.

Moses McCormick był szczególnym rodzajem poligloty - osobą, która dzieliła się swoimi doświadczeniami z różnymi imigrantami w swoim rodzinnym mieście Phoenix. Nie wiadomo, iloma językami konkretnie posługiwał się Moses, ale w przeszłości wspominał, że znał podstawy około 40-50 języków. Niestety Moses zmarł w marcu 2021 r., ale jego filmy nadal inspirują osoby uczące się języków obcych na całym świecie.

Jego rady dotyczące nauki języka: "Gdy tylko wypróbowałem język chiński i zacząłem spotykać tych ludzi, szybko zaczęło mi sprawiać przyjemność rozmawianie [z nimi]. Stało się to swego rodzaju obsesją - chciałem być coraz lepszy, aby móc dalej nawiązywać kontakty i zaskakiwać ludzi. Robiłem to każdego dnia. Myślę, że po sześciu miesiącach ćwiczeń udało mi się nawiązać rozmowę".

Simon Ager

Mówione języki: angielski (ojczysty), chiński mandaryński, francuski, walijski, irlandzki, niemiecki, szkocki gaelicki, manx, japoński, hiszpański i esperanto.

Simon Ager jest znany jako twórca popularnej strony językowej omniglot.com.

Omniglot.com przez lata pomógł wielu samoukom w nauce języków obcych i nadal jest cennym źródłem wiedzy online. Simon powiedział, że w dzieciństwie nie uczono go języka obcego i zaczął uczyć się swojego drugiego języka dopiero w wieku około 11 lat.

Jego rady dotyczące nauki języka: "Nauka języka to sposób na nawiązywanie kontaktów z innymi. Nawet kilka słów może otworzyć drzwi, serca i umysły, a im więcej znasz danego języka, tym głębsze i bardziej znaczące mogą stać się te więzi".

Inni sławni poligloci z historii

Jest mnóstwo sławnych poliglotów, którzy są znani nie tylko z tego, że mówią wieloma językami.

Aktorka Natalie Portman jest jednym z takich sławnych poliglotów. Natalie mówi w pięciu językach, w tym po hiszpańsku, angielsku, hebrajsku, francusku i japońsku. Oprócz zamiłowania do aktorstwa Natalie uwielbia uczyć się języków obcych i jest bardzo spragniona wiedzy. Uzyskała nawet tytuł licencjata w dziedzinie psychologii na Harvardzie.

Inną znaną aktorką, której pasją jest wiedza, jest gwiazda telewizyjna i filmowa Mila Kunis. Mila urodziła się na Ukrainie, a w dzieciństwie wraz z rodziną przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, dlatego mówi płynnie po rosyjsku i angielsku. Mila mówiła również o tym, jak trudna była nauka angielskiego po nagłej przeprowadzce do USA, ale nie można tego zauważyć, słuchając jej teraz. Wielu nawet nie wie, że pochodzi z innego kraju, a jej rosyjski w wywiadach jest nadal nieskazitelny.

Jeśli sięgniemy nieco głębiej w historię, znajdziemy wielu słynnych poliglotów, o których niewielu wie. Jednym z nich jest starożytna władczyni Egiptu Kleopatra. Uważa się, że władczyni starożytnego ptolemejskiego królestwa Egiptu znała co najmniej dziewięć języków. Jej językiem ojczystym była greka, ale uważa się, że znała też egipski, hebrajski i troglodycki. Uważa się również, że znała języki Etiopczyków, Syryjczyków, Ormian, Medów i Partów. Niektórzy antropolodzy uważają, że znała także język arabski.

Innym historycznym poliglotą jest Nikola Tesla. Ten słynny serbsko-amerykański inżynier i wynalazca systemu elektrycznego prądu zmiennego władał biegle ośmioma różnymi językami, w tym serbsko-chorwackim, angielskim, francuskim, czeskim, niemieckim, węgierskim, włoskim i łaciną.

Światowy rekordzista pod względem liczby języków, którymi włada

Wszyscy poligloci, których opisaliśmy w naszym przewodniku, są niesamowici. Jest jednak jeden rekordzista pod względem liczby języków, którymi włada najwięcej osób: Ziad Fasah.

Ziad Fasah twierdzi, że jest największym żyjącym poliglotą na świecie. Urodzony w Liberii, a mieszkający w Libanie, Ziad potrafi mówić w pięćdziesięciu dziewięciu różnych językach. Chociaż trudno jest udowodnić, jak biegle Ziad występował publicznie, rozmawiając z rodowitymi użytkownikami języków: albańskiego, kantońskiego, angielskiego, francuskiego, niemieckiego, islandzkiego, hebrajskiego, koreańskiego, norweskiego, paszto, rosyjskiego, tajskiego i wietnamskiego, by wymienić tylko kilka z nich. W 1998 r. Ziad został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, w której podano, że potrafi mówić w pięćdziesięciu ośmiu językach.

Czujesz się zmotywowany?

Jeśli zagłębimy się w historie tych poliglotów, zrozumiemy potęgę języków. Wielu z nich twierdzi, że ich życie zmieniło się w piękny sposób dzięki głębokim kontaktom, jakie nawiązali z ludźmi na całym świecie. Weźmy na przykład Benny'ego Lewisa:

Zjadłem obiad wielkanocny z czterema pokoleniami Włochów, wysłuchałem opowieści starszej Czeszki o jej doświadczeniach z czasów drugiej wojny światowej i poznałem podstawy Kung Fu od syna słynnego mistrza. Żadna z tych rzeczy nie byłaby możliwa, gdybym próbował narzucić mieszkańcom swój angielski.

Jasne, nie wszyscy możemy być Benny Lewisem, Lýdią Machovą czy Ziadem Fasah. Ale każdy może nauczyć się dowolnego języka - wystarczy poświęcenie, cierpliwość, radość i odrobina wiedzy od osób z tej listy.

Nawet nauka jednego języka wystarczy, aby otworzyć swój świat, poszerzyć możliwości i doświadczyć więzi, które sprawiają, że warto żyć. Czas podjąć wyzwanie!

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online już teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Zobacz