Biuro tłumaczeń

Odkryj sekrety kryptojęzyków i nie tylko

tlumaczeniahiszpanski.pl

Kinowa premiera "Avatara" Jamesa Camerona w grudniu 2009 roku przyciągnęła do kin tysiące widzów. Język Na'vi został stworzony specjalnie na potrzeby filmu i generuje wiele emocji. Jest to sztuczny język, którego oryginalne brzmienie w połączeniu ze scenariuszem i postaciami, które widzimy na ekranie, wzbudza zainteresowanie. Dzisiaj przedstawimy kilka sztucznych języków i wyjaśnimy, czym jest nowomowa. Zaczynajmy!

Ukryj skrót.

1 Sztuczny język

2 Sztuczny język

3 Język klingoński

Język dothraki, wysoki valyriański i język dothraki

Istnieje więcej niż 5 sztucznych języków: co jeszcze?

5.1 R'lyehian

5.2 City Speak

5.3 Fremen

5.4 Crypto

Co to jest nowomowa i co oznacza?

Sztuczny język

Sztuczne języki nie są ograniczone do niewielkiej grupy

W literaturze i filmach stworzono dziesiątki, a nawet setki sztucznych języków. Tylko kilka sztucznych języków rozwinęło się na tyle, że można się nimi regularnie posługiwać. Te niesamowite sztuczne języki zostały stworzone we współpracy z utalentowanymi lingwistami lub są w 100% dziełem autora.

Sztuczny język

Sztuczny język - Na'vi

Czy jeden z wybranych sztucznych języków jest najlepiej rozwinięty?

 • Ma w pełni usystematyzowaną strukturę gramatyczną i składniową.
 • Stworzył go Paul Frommer, lingwista i badacz z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Frommer stworzył język oparty na 7 samogłoskach, dwudziestu spółgłoskach i nietypowym systemie zwanym "sufiksami", które są przyrostkami umieszczanymi w środku słowa.

Paul Frommer stwierdził w wielu wywiadach, że tworząc sztuczny język Na'vi inspirował się językami Xhosa i Bantu, a także dwoma sztucznymi językami, które są bardzo popularne, a mianowicie klingońskim i sindarińskim.

Język klingoński

Sztuczne języki: Język klingoński

 • James Doohan stworzył kilka pierwszych słów tego sztucznego języka. Był aktorem, który grał Scotta w serialu telewizyjnym i wczesnym "Star Trek". J
 • Marc Okrand, lingwista, był odpowiedzialny za rozwój tego niezwykłego dyskursu.
 • Język klingoński, którym posługuje się obca rasa znana jako Klingoni, oferuje szeroką gamę spółgłosek, fonemów i innych dźwięków, które nadają mu "nieziemski", eteryczny wydźwięk.

Jesteś zainteresowany nauką języka klingońskiego? Mamy dobrą wiadomość! Istnieje Akademia języka klingońskiego. (Strona jest szwedzko-angielska). Trochę więcej! Instytut Języka Klingońskiego został stworzony dla tych, którzy poważnie podchodzą do "nauki języka klingońskiego". Istnieje słownik języka klingońskiego online, a także kilka miejsc, w których spotykają się ludzie uczący się języka klingońskiego. Dołącz do nich!

Przeczytaj także:

 • Kiedy warto wybrać DTP do tłumaczenia?
 • Jak przygotować pliki do DTP (druku cyfrowego)?
 • Najpopularniejsze języki świata
 • Profesjonalne tłumaczenie aktu urodzenia
 • Jak przetłumaczyć nietypowy dokument?

Dothraki i wysoki valyriański

Sztuczne języki: Język Dothraki

Kiedy bestsellerowa powieść George'a RR Martina z serii "Gra o tron" została przekształcona w scenariusz telewizyjny, producenci zatrudnili lingwistów, aby "przenieśli język Dothraki do rzeczywistości".

 • Język Dothraki, opracowany przez Davida Petersona, odzwierciedla styl życia ludzi posługujących się tym językiem. Nomadów, którzy żyją w trudnych warunkach i mają bardzo rozwinięte słownictwo związane z końmi, ale nie mają w swoim słowniku odpowiednika słowa "dziękuję".

Sztuczne języki: Hight Valyrian

Peterson został poproszony, po sukcesie serialu telewizyjnego i decyzji o ekranizacji kontynuacji powieści, o stworzenie języka Wysokiego Valyrianu, który służy jako "lingua franca" dla kilku narodów w powieści. Peterson stworzył High Valyrian używając kilku słów i zwrotów z powieści Martina.

Sztuczny język: czy jest coś więcej?

Język sindariński opracowany przez J.R.R. Tolkiena na potrzeby serii powieści "Władca Pierścieni".

 • Język sindariński, znany również jako elficki (elficki), był językiem elfów i ludzi zamieszkujących Śródziemie.
 • Tolkien opracował fonologię i gramatykę Sindarinu w oparciu o mieszankę języków walijskiego, islandzkiego i staroangielskiego.

Tolkien przedstawił kilka dialektów sztucznego sindarińskiego i prześledził jego rozwój oraz wspólne korzenie z innymi językami.

Wielu fanów Tolkiena opanowało oryginalne pismo sindarińskie zwane Cirth lub Tengwar, mimo że język ten jest zwykle zapisywany alfabetem łacińskim.

R'lyehian

P. Lovecraft stworzył ten sztuczny język w swoim opowiadaniu "The Call of Cthulhu". Historia obraca się wokół kultu, który mówi w języku R'lyehian.

City Speak

Is City Speak został stworzony na potrzeby filmu "Łowca Androidów".

 • City Speak jest mieszanką "japońskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i każdego innego języka".
 • W tym postapokaliptycznym filmie twórcy wyobrażają sobie świat, w którym wszystkie języki łączą się w jeden.

Fremen

Fremen to język, który może być łatwo rozpoznany przez fanów klasycznej powieści science-fiction "Diuna".

 • Stworzył go Frank Herbert, autor powieści.
 • Język Fremenów został zaprojektowany przez pisarza jako język Fremenów, społeczeństwa zamieszkującego pustynną planetę i będącego dalekim krewnym Arabii.

Kryptyczny

Twórcy filmu Człowiek ze stali (2013) stworzyli kryptoński język, mimo że nigdy nie słyszano go w poprzednich ekranizacjach przygód Supermana.

 • Lingwistka Christine Schreyer i graficzka Kirsten Frankson pracowały wspólnie nad stworzeniem słownictwa, składni i formy zapisu opartej na systemie Cree.
 • W prawie wszystkich scenach rozgrywających się na Kryptonie w filmie widoczne są kryptońskie języki stworzone przez Schreyer i Frankson. Nadało to fikcyjnemu światu autentycznego charakteru. Ta część ekranizacji ujawniła, że "S" na piersi Super Mana to nie tylko symbol "Superbohatera", ale także symbol nadziei z planety Krypton.

Wielu autorów i lingwistów chciało stworzyć język, który idealnie pasowałby do przedstawianych przez nich historii. Języki te stały się niezwykle popularne dzięki fanom. Ich nauka jest koniecznością dla każdego prawdziwego fana powieści i filmów science-fiction.

Czym jest newspeak?

Czym jest nowomowa?

Jest to fikcyjny język używany w totalitarnym państwie Oceania. Znamy go z powieści Orwella "Rok 1984".

Czym jest nowomowa lub sztuczny język według Orwella?

George Orwell, autor "Roku 1984", inaczej wyobrażał sobie język przyszłości. Orwell opublikował szczegółowy esej, w którym szczegółowo opisuje nowomowę. Czym dokładnie jest nowomowa?

 • Jest to krótki język bez synonimów.
 • Dostępnych było mniej słów, więc było mniej alternatywnych myśli.

Zobacz