Tłumacz hiszpańskiego

Twórczy przewodnik po wykorzystaniu podcastów w klasie online

tlumaczeniahiszpanski.pl

Praktycznie każdy, kto ma mikrofon i komputer, może założyć podcast. Entuzjaści, eksperci, nauczyciele, liderzy biznesu, studenci, komicy... wymyśl temat, a na pewno go znajdziesz.

W samym serwisie Spotify jest 3,2 miliona podcastów. Oczywiście, tak duży wybór jest przytłaczający, ale oznacza to również, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym przewodniku zajmiemy się jak wykorzystywać podcasty na lekcjach języka angielskiego online. Niezależnie od tego, czy jesteś zupełnie nowy, czy też masz już pewne doświadczenie z podcastami, przeanalizujemy korzyści płynące z używania podcastów i podzielimy się kilkoma kreatywnymi zadaniami do wykorzystania w klasie..

W jaki sposób podcasty pomagają uczniom w nauce?

Podcasty mogą być wciągające i są można je dostosować do różnych poziomów językowych. Mogą one pomóc uczniom rozwijać szereg umiejętności językowychod słuchania do czytania, pisania, robienia notatek i mówienia.

Szybkie wyszukiwanie w Google lub na Spotify pozwoli odkryć wiele wspaniałych opcji dla uczniów z ESL. Ale nie należy na tym poprzestawać. Istnieje wiele innych materiałów przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców - i one również mogą się świetnie sprawdzić na zajęciach angielskiego online.

Oto inne korzyści wynikające z zastosowania podcastów w klasie:

Podcasty mogą pomóc zaangażować uczniów

Jak już wspomnieliśmy, istnieje podcast na prawie każdy temat pod słońcem! Można wykorzystać je do zainteresowania uczniów: Z łatwością znajdziesz podcasty o sporcie, historii, polityce, filmach, sławnych osobach, biznesie - lista jest naprawdę nieskończona.

Podcasty pozwalają uczniom zapoznać się z autentycznym językiem

W przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów do nauki języka, które zostały stworzone do celów dydaktycznych, wiele podcastów to autentyczne materiały.

Używanie autentycznych materiałów w klasie może być szczególnie motywujące dla uczniów, ponieważ pokazuje im, że są w stanie zaangażować się w prawdziwe treści w języku angielskim.

Co więcej, autentyczne podcasty Pozwalają uczniom poznać akcenty i dialekty: Uczniowie mogą usłyszeć rodowitych i nierodowitych Anglików z całego świata, co stanowi doskonałą okazję do poprawić ich rozumienie ze słuchu i dalej wzmocnić swoje umiejętności językowe.

Większość podcastów jest bezpłatna i łatwo dostępna

Wreszcie, co nie mniej ważne, większość podcastów jest bezpłatna. Można je znaleźć w Internecie i są one dostępne dla wszystkich, wygodne, łatwe w użyciu i doskonale nadają się do dostosowania do potrzeb klasy.

To tylko niektóre z powodów, dla których warto wprowadzić podcasty do swojej klasy. Są one dynamiczne i różnorodne, można je wykorzystać w każdej grupie wiekowej i na każdym poziomie zaawansowania.

Kreatywne zajęcia z podcastami dla uczniów w klasie

Jak można wykorzystać podcasty w klasie? Po pierwsze, należy pomyśleć o dostarczeniu dźwięku uczniom. W przypadku zajęć online istnieją dwie opcje:

 • Wysłanie uczniom linku do podcastu i poproszenie ich o wysłuchanie go na własnych urządzeniach elektronicznych podczas zajęć lub przed nimi. Jeśli nie wiesz, jak najlepiej to zrobić, przeczytaj nasz artykuł o nauczaniu ESL online. Zawiera on rozdział poświęcony jak wykorzystać metodę odwróconej klasy do nauki języka angielskiego.
 • Odtwarzaj materiał audio w grupie podczas lekcji.

Gdy już wybierzesz odpowiednią metodę przekazu dla swojej klasy, oto kilka skutecznych ćwiczeń z wykorzystaniem podcastów dla uczniów ESL:

1. Ćwiczenia wymowy

Popraw umiejętności mówienia swoich uczniów za pomocą kilka ćwiczeń wymowy. Chodzi o to, by uczniowie słuchali kluczowych słów, powtarzali je i poprawiali ewentualne błędy w wymowie. Spróbuj wykonać następujące ćwiczenia:

 • Wybierz podcast, który jest odpowiedni dla poziomu klasy.
 • Wybierz słowa kluczowe, na które chcesz zwrócić uwagę, i zapisz je na wirtualnej tablicy.
 • Powiedz uczniom, by słuchali tych słów i sposobu, w jaki są wypowiadane.
 • Na koniec poproś uczniów o powtórzenie dźwięków i skorygowanie ewentualnych błędów w wymowie.

Jeśli uczniowie są na niższym poziomie zaawansowania, można im dać transkrypcję, aby mogli czytać razem z nią i zwracać uwagę na słowa kluczowe.

2. Ćwiczenia z uzupełnianiem luk w tekście

Krótkie zadania z lukami są zabawne dla uczniów i łatwe do przygotowania dla nauczycieli! Wszystko, co trzeba zrobić, to:

 • Wybrać krótki, nie dłuższy niż kilkuminutowy fragment podcastu.
 • Zredagować transkrypcję, usuwając kluczowe słownictwo lub wyrażenia i zastępując je luką, którą uczniowie mają uzupełnić.
 • W trakcie zajęć odtwórzcie nagranie i poproście uczniów o uzupełnienie luk. W razie potrzeby odtwórzcie dwa razy.
 • Po uzupełnieniu tekstu poproś uczniów, aby opowiedzieli cały podcast klasie.

Jeśli uczeń uczy się na niższym poziomie, może zapisać na tablicy wybrane słowa, które należy uzupełnić. Dzięki temu uczniowie będą wiedzieli, czego mają szukać podczas słuchania. Aby zadanie było trudniejsze, można dodać kilka "rozpraszaczy" (tj. słów, które nie pojawiają się w podcaście).

3. Ćwiczenia z dyktoglosą

Dyktanda to rodzaj ćwiczeń polegających na dyktowaniu. Uczniowie muszą zrekonstruować krótki tekst, słuchając go i notując słowa kluczowe, które następnie wykorzystują jako podstawę do rekonstrukcji. Podcasty są świetnym źródłem do dyktand. Przyjrzyjmy się temu:

 • Wykorzystaj krótki zapis podcastu do przeprowadzenia zwykłej dyktoglosji (około 30 sekund do 1 minuty długości).
 • Po prostu przeczytaj tekst i powiedz uczniom, żeby skupili się na słuchaniu i rozumieniu. Zadawaj szybkie pytania dotyczące rozumienia tekstu lub zapisuj je w okienku czatu przed czytaniem.
 • Następnie przeczytaj jeszcze raz, ale poproś uczniów, aby zrobili notatki i zapisali kluczowe słownictwo, które usłyszeli.
 • Następnie poproś uczniów, aby w małych grupach spróbowali zrekonstruować tekst.
 • Następnie poproś uczniów, aby wysłuchali w całości prawdziwego podcastu, sprawdzili swoje odpowiedzi i poprawili je.
 • Na koniec uczniowie otrzymują transkrypcję, by mogli sprawdzić swoje wersje.

Jest to świetne ćwiczenie sprawdzające różne umiejętności językowe i angażujące uczniów!

4. Praca projektowa

Praca nad projektem to świetny sposób na to, by uczniowie w ramach procesu uczenia się weszli w interakcję z podcastami. Tematyka podcastu może posłużyć uczniom za podstawę do stworzenia prezentacji. Oto, jak można to zrobić na lekcjach online:

Klasa pierwsza:

 • Popracuj z uczniem w grupie lub podziel klasę na małe grupy, w zależności od jej wielkości.
 • Niech uczniowie zrobią burzę mózgów na temat tego, o czym chcieliby się dowiedzieć więcej, np. o sufrażystkach, sprawiedliwym handlu, eksploracji kosmosu itp.
 • Następnie poproś uczniów o wybranie jednego tematu. Następnie poproś ich o wybranie jednego tematu. Pomóż im znaleźć podcast, który porusza interesujący ich temat.

Główna wskazówka: Dla uczniów o niższym poziomie zaawansowania przygotuj listę podcastów, z których będą mogli wybierać.

Zajęcia 2.

 • Potraktuj podcast jak każde inne ćwiczenie słuchania: Korzystając z transkrypcji, zidentyfikuj trudne słownictwo i przygotuj kilka pytań wstępnych oraz pytań sprawdzających rozumienie tekstu. W przypadku pracy w grupach z różnymi podkastami może zaistnieć konieczność powtórzenia tej czynności więcej niż raz.
 • Poproś uczniów, aby słuchali w grupach lub indywidualnie w domu.

Klasa 3

 • Powiedz uczniom, że przygotują projekt (np. prezentację w programie PowerPoint lub Google Slides), który przedstawią klasie na swój temat.
 • Ich poszukiwania będą opierać się na tym, co usłyszą w podcaście, a następnie na tym, co znajdą w Internecie.
 • Muszą streścić treść i uwzględnić kluczowe słownictwo ze słuchania.
 • Daj uczniom możliwość pracy nad projektem w klasie lub jako zadanie domowe.

Klasa czwarta

 • Na koniec, po zakończeniu pracy, poproś każdą grupę o zaprezentowanie swojej pracy klasie. Należy przewidzieć czas na pytania i informacje zwrotne.

Każdy etap tego ćwiczenia będzie rozwijać umiejętności uczniów w zakresie słuchania, mówienia i pisania.

5. Wąskie czytanie

"Wąskie czytanie" oznacza skupienie się na jednym temacie, z wykorzystaniem szeregu podobnych materiałów (na przykład wybór tekstów do czytania na temat środowiska). Jest to przydatne w nauce języka, ponieważ pomaga uczniom rozwijać znajomość tematu i utrwalać wspólne słownictwo.

Podcast można wykorzystać w klasie jako uzupełnienie zadania z czytania. Podczas wykonywania zadania sprawdzającego umiejętność czytania ze zrozumieniem na określony temat można wykorzystać podcast na dany temat.

Spróbujcie tego:

 • Wybierz lekturę z podręcznika ucznia lub artykuł prasowy, blog lub inny materiał do czytania.
 • Znajdź podcast na ten sam temat, który jest dostosowany do poziomu zaawansowania Twoich uczniów. Jeśli jest on dostępny z transkrypcją, można ją również rozdać uczniom, by mogli śledzić jej przebieg podczas słuchania.
 • Następnie należy wyodrębnić kluczowe słownictwo, przeprowadzić dyskusję w klasie na temat podcastu lub zadać kilka pytań dotyczących rozumienia tekstu.

Czytanie rozwija umiejętności czytania i pisania, a połączenie go z podcastem daje jeszcze pełniejsze doświadczenie i ożywia temat. Ponadto uczniowie nabierają pewności siebie, gdy czują, że są w stanie zrozumieć cały tekst w różnych mediach.

6. Zadania do samodzielnej nauki

Podcasty nie zawsze muszą być częścią lekcji. Uczniowie mogą ich słuchać samodzielnie w dowolnym momencie. Jeśli na lekcji przerabialiśmy jakiś temat, np. zmiany klimatu, znajdźmy podcast na ten temat, którego uczniowie będą mogli słuchać w domu.

Można poprosić uczniów, by odpowiedzieli na listę pytań sprawdzających rozumienie tekstu, którą tworzy się przed wysłuchaniem podcastu. Innym rozwiązaniem jest poproszenie uczniów o streszczenie nagrania na następnych zajęciach.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj aktywności wybierzesz, możesz włączyć podcasty do samodzielnej nauki w taki sposób, aby uczniowie rozwijali swoje słownictwo i utrwalali wiadomości zdobyte na zajęciach.

Najlepsze podcasty do nauki języków obcych

Zastanawiasz się jakie podcasty są najlepsze do nauki języków obcych?? Oto niektóre z najlepszych podcastów do nauki języka angielskiego:

BBC 6 Minute English zawiera krótkie podcasty (6-minutowe, jak sama nazwa wskazuje), które zostały stworzone, aby pomóc osobom uczącym się języka angielskiego. Prowadzone są w nich dyskusje tematyczne, takie jakKorzyści z nudy', 'Witamy w Metaverse' i 'Artyści-roboty'. Każdy podcast opatrzony jest transkrypcją i listą niezbędnego słownictwa.

Angielski z wymową - English Pronunciation Pod to doskonały wybór do pracy z uczniami nad wymową. Uczy on szeregu różnych dźwięków, które uczniowie mogą odsłuchiwać i powtarzać.

Podsłuchane w National Geographic to świetna propozycja dla osób na wyższym poziomie zaawansowania, które interesują się światem przyrody! Podcast zawiera rozmowy z odkrywcami, fotografami i naukowcami na temat dziwnych i wspaniałych cech przyrody.

The Guardian's Dziś w centrum uwagi oferuje rozmowy, dyskusje i debaty na temat najbardziej palących problemów na świecie. Skupia się głównie na bieżących wydarzeniach, polityce i społeczeństwie.

Czy zostałeś zainspirowany, aby zacząć nauczania języka angielskiego online z wykorzystaniem podcastów? Nauczaj online na Preply aby rozpocząć swoją karierę jako nauczyciel i wykorzystać swoją kreatywność!

Zobacz