Tłumaczenia techniczne

Tłumacz gier

tlumaczeniahiszpanski.pl

Być może nie jest to oczywiste, ale lokalizacja gier wideo stała się kluczowym czynnikiem w tworzeniu i komercjalizacji gier. Nie tylko coraz bardziej skomplikowane są one pod względem ilości treści, ale musimy również brać pod uwagę dużą liczbę gier mobilnych, które są wprowadzane na rynek non-stop.

Tłumacze zajmujący się lokalizacją gier wideo muszą mieć coraz bardziej wszechstronne umiejętności. Na przykład, teksty na ekranie różnią się od prostych tekstów w menu kontekstowym (takich jak "zapisz" lub "opcje") do obszernych linii dialogowych, które mają być opatrzone napisami, co wymaga od tłumacza znajomości wszystkich zasad tworzenia napisów. Ponadto, gdy gra zawiera dubbing, trzeba będzie również wziąć pod uwagę synchronizację warg.

Znajomość ramek, w których pojawiają się teksty w grze jest niezbędna, więc jedną z najbardziej użytecznych rekomendacji, aby w pełni poznać treść gry jest: graj. Posiadanie wizualnego uzupełnienia w celu poznania postaci, scenariusza czy sytuacji może być bardzo pomocne. Nie musisz być hardkorowym graczem, ale musisz zrozumieć kontekst każdej części, która ma być przetłumaczona. Wiele razy zobaczymy teksty otoczone tylko i wyłącznie kodami i nie możemy wiedzieć, czy kod ten odnosi się na przykład do rzeczownika kobiecego, męskiego, mnogiego czy pojedynczego.

Ponadto, znając kontekst gry, tłumaczenie zawsze będzie bardziej zgodne z prawdą. Musimy być świadomi, czy jest to sequel, czy jest oparty na filmie lub komiksie, czy też jest to spin-off. Wiele franczyzobiorców używa pewnej terminologii, którą będziemy musieli znać, aby poprawnie zlokalizować wszystkie treści.

Choć nie wydaje się konieczne, by o tym wspominać, to jednak jest to ważna kwestia: perfekcyjne opanowanie języka angielskiego jako języka roboczego. Zdecydowana większość gier, które będą tłumaczone, będzie w języku angielskim. A jeśli pochodzą one z krajów wschodnich, takich jak Chiny czy Japonia, prawie zawsze są zlokalizowane najpierw w języku angielskim, a następnie na pozostałe języki.

Lokalizacja gier wideo jest jednym z zakątków świata tłumaczeń, który w ostatnich latach najbardziej się rozwinął. Trusted Translations może pomóc w każdej potrzebnej lokalizacji, w tym aplikacji i gier wideo.

Zobacz